Přihlásit se Registrovat

Den železnice v Jindřichově Hradci

Plákát ke stažení

Příznivci světa na kolejích se mohou těšit na sobotu 19. září do Jindřichova Hradce. Jindřichohradecké místní dráhy a Správa železniční dopravní cesty ve spolupráci s Českými drahami, ČD Cargo a Městem Jindřichův Hradec zde připravily oslavy Dne železnice.. 

Pestrý kulturní program pro malé i velké obdivovatele vlaků a úzkých stříbrných rovnoběžek bude probíhat od 9 do 16 hodin v prostoru mezi oběma místními železničními nádražími.

Připraveny jsou prohlídky jinak nepřístupných drážních objektů, výstava normálně i úzkorozchodných železničních vozidel nebo ukázky práce na technicky unikátní podvalové jámě. Parní vlaky vás třikrát za den odvezou do Lovětína, kde se po desetiletích znovu veřejnosti otevře část budovy tamní stanice s výstavou místního železničního sběratele. Parní vlak pojede také do Nové Bystřice. Cestou si cestující mohou prohlédnout železniční výstavu ve stanici Kunžak - Lomy a na konečné v Nové Bystřici stálou expozici Regionálního úzkokolejného muzea.

Příležitostí k nezvyklému svezení bude ale mnohem víc. Moderní souprava RegioPanter bude jezdit po více jak 2 km dlouhém úseku jedinečné kolejové splítky. Kdo si netroufne na plošinu motorové drezíny nebo ho neuspokojí ani sedalo na šlapací drezíně, jistě se rád projede po parkové modelové železnici vláčkem, který potáhne věrná zmenšenina oblíbené místní lokomotivy T47. Milovníci ještě menších miniatur ocení rozsáhlé funkční modelové kolejiště, které se od loňského roku opět o něco rozrostlo.

Na nádraží budou po celý den probíhat vystoupení dětských pěveckých a tanečních souborů, divadelní představení pro děti. K poslechu zahraje místní bluegrassová kapela Lovci mamutů. K vidění bude funkční statický parní stroj nebo více jak stoletý závodní automobil, legendární Ford T z roku 1912.

Z poklidného programu vás vytrhne jen simulovaný zásah hasičských a zdravotních záchranářů při autonehodě nebo střetnutí na přejezdu.

Oslavy Dne železnice skončí v 16 hodiny. Už o hodinu později ale na nádraží začíná další akce, koncert jindřichohradeckého Old Steamboat Jazz Bandu, který po dvou a půl hodinách vystřídá roková formace Assort Plastic.

 

Fotogalerie