Přihlásit se Registrovat

JHMD jednaly o spolupráci s úzkokolejkou v Norsku

15. května se zástupci Jindřichohradeckých místních drah setkali s vedením železniční společnosti Urskog-Hølandsbanen v norském městě Strømmen. Delegaci, tvořenou předsedou představenstva Borisem Čajánkem, členem představenstva Jiřím Pavlem, technickým manažerem Lukášem Polnickým a Jiřím Novákem, zodpovědným za zahraniční vztahy, přivítal Roger Erlandsen, ředitel krajského muzea Akershusmuseet, pod kterou norská úzkokolejka patří, se svými kolegy Inge Hasselbergem a Dag Winding Sørensenem. Obě strany měly během setkání příležitost představit svou společnost a pohovořit o svých zkušenostech s provozem a možnostech spolupráce. Následně účastníci delegace navštívili železniční stanici Sørumsand, kde si prohlédli dílny, parní lokomotivy, historický jeřáb a parním vlakem navštívili také místo oprav na trati.

„Přijeli jsme navázat oboustranně výhodnou spolupráci. Během setkání jsme měli možnost identifikovat zajímavá témata z oblasti provozu, techniky i cestovního ruchu, která by v blízké budoucnosti mohla být předmětem naší spolupráce. Prohlédli jsme si technické zázemí dílen a také trať, jež se momentálně rekonstruuje při zachování původních metod práce, protože se jedná o technickou památku. Velmi oceňuji práci dílenských pracovníků a strojvůdců, kteří mají teprve po pětiletém čekání na pozici dobrovolníka šanci být přijati do sdružení jako zaměstnanec. Norové se věnují činnostem na úzkokolejce s velkým nadšením a předávají si dovednosti z generace na generaci,“ vysvětluje Boris Čajánek. 

Několik základních informací o norské úzkokolejce:

Společnost Urskog-Hølandsbanen se nachází necelých 40 km severovýchodně od hlavního města Oslo a je spravována krajským muzeem Akershusmuseet, nazvaném podle správní oblasti Akershus. Společnost je vlastněna Norskými státními dráhami, městem Sørumsand a Sdružením Urskog-Hølandsbanen. První úsek úzkokolejky byl postaven v roce 1896 a celá trať pak otevřena v roce 1903. Roku 1945 se stala součástí Norských státních drah, v šedesátém roce byla uzavřena a v šedesátém šestém znovu otevřena. V současnosti úzkokolejná trať měří zhruba 8 km a slouží především ke zvláštním parním jízdám pro školy a firmy v letní sezóně. V roce 2012 úzkokolejka přepravila celkem 7 161 cestujících. Společnost vlastní tři historické lokomotivy, které jsou v aktivním provozu.

Zprávy ke stažení

Foto 1, zleva: Jiří Pavel, Inge Hasselberg, Dag Winding Sørensen, Boris Čajánek a Lukáš Polnický

Foto 2, zleva: Roger Erlandsen, Jiří Pavel

Foto 3: návštěva železniční stanice Sørumsand

Fotogalerie