Přihlásit se Registrovat

Motorové vozy M 27 Nautilus šly ke dnu

Ve středu 1. dubna 2015 provedly Jindřichohradecké místní dráhy neobvyklý, technicky mimořádně náročný experiment. Jeho cílem bylo ověřit nasazení modernizovaných motorových vozů M 27 Natilus v mokrém provozu. Testy skončily podle očekávání …

Díky důmyslnému a příjemnému interiéru, vysokému komfortu a spolehlivosti přepravy si modernizované motorové vozy M 27 získaly již v prvních měsících svého pravidelného provozu u cestujících značnou oblibu. Vedení JHMD se proto rozhodlo využít potenciálu těchto vozů a najít pro ně širší využití. Skvělou příležitostí k tomu bude připravovaná soutěž na nového poskytovatele městské hromadné dopravy v Jindřichově Hradci na léta 2016 až 2020.

Dnešní experiment měl prokázat, zda by vozy Nautilus zvládly přepravu cestujících mezi centrem Jindřichova Hradce a sídlištěm Vajgar přes stejnojmenný rybníky. Otevření zcela nové vodní, respektive podvodní trasy by přineslo nejen zkrácení cestovní doby, ale umožní také poznání světa pod vodní hladinou.

S ohledem na dopravní komplikace byl experiment naplánován na časné ranní hodiny. Zkoušky jednoznačně prokázaly, že vůz splňuje nejpřísnější bezpečnostní kritéria a je vysoce stabilní nejen na kolejích, ale díky železničnímu podvozku i na vodní hladině. Díky nadčasovému tvaru dobře manévruje i pod vodou. Jak se předpokládalo, kulatá okna dokonale těsní. Zbývá dořešit jen umístění a vybudování nových zastávek.

Díky Nautilům schopných plavby po hladině i pod hladinou Vajgaru se zvýší turistický potenciál Jindřichova Hradce. Pro JHMD to znamená jasnou konkurenční výhodu před ostatními uchazeči o poskytování služeb v městské hromadné dopravě.