Přihlásit se Registrovat

Ohlédnutí za Velikonoční jízdou

Velikonoční parní jízdou se v sobotu 4. dubna na jindřichohradeckých úzkokolejkách otevřela nová parní sezona. Do posledního místečka zaplněnou soupravu pěti historických vagonků táhla do Nové Bystřice Polka, zdejší sice nejmladší, přesto již bezmála sedmdesátiletá parní lokomotiva. 

Na rozdíl od běžných parních jízd měl vlak cestou tentokrát tři tematické zastávky. Poprvé stavěl v Blažejově, kde velikonoční zajíčci vybírali od cestujících donesená vajíčka do soutěže o to nejhezčí. Podruhé ve stanici Kunžak – Lomy. Zatímco se tzv. zbrojila lokomotiva, doplňovala voda pro parní kotel, si tu malí i velcí se zájmem prohlíželi čerstvě vylíhnutá kuřátka a malé králíčky. Potřetí se vystupovalo v Hůrkách. Děti v okolní zahradě posbíraly čokoládová vajíčka, která pro ně v trávě nechal velikonoční zajíček.

Necelá hodina, po kterou se vlak v Nové Bystřici chystal na zpáteční cestu, se dala strávit využít k prohlídce dokončené expozice tamního Regionálního úzkokolejného muzea, nebo strávit tvořivým způsobem při zdobení papírových vajíček v prostorách bývalého skladiště. K občerstvení tu pro každého byly připraveny nakrájené velikonoční mazance a beránci.

Při zpáteční cestě se většina cestujících soustředila na pletení pomlázek pro pondělní koledu. Velikonoční tématiky se týkaly také otázky a hravé úkoly na kvízových lístcích. Z nich vyplývá, že Velikonoční jízdy se zúčastnili cestující až ze 160 km vzdáleného z Kladna.

V soutěži o nejkrásnější donesené vajíčko získal nejvíce (19) hlasů výtvor Anety Kalíškové; v kategorii papírových vajíček zvítězila s osmi hlasy Doris Holečková. Obě výherkyně obdrží od JHMD dárkový poukaz na rodinou jízdenku v některém z dalších parních vlaků. Výhercům gratulujeme.

Fotogalerie