Přihlásit se Registrovat
Nacházíte se na: Aktuality > Parní provoz - informace

Parní provoz - informace

Vážení cestující,

vzhledem k množícím se dotazům na letošní parní provoz na úzkokolejce, si Vám dovolujeme podat bližší informace k právě probíhajícím opravám našich parních lokomotiv.

V Kamenici nad Lipou se nyní aktivně pokračuje na opravě parní lokomotivy U46.101 tzv. „Polky“. Tato největší parní lokomotiva ve vlastnictví JHMD byla vyrobena roku 1955 v Polsku, odkud byla v roce 2004 odkoupena na jindřichohradecké úzkokolejky. 
Po letech spolehlivé služby v čele nostalgických výletních vlaků byla lokomotiva přistavena do dílny v Kamenici nad Lipou, kde byla z velké části rozebrána na prvočinitele. Náročnou opravou prošel mimo jiné i samotný kotel, jehož část se musela vyrobit zcela nová. Pracím na lokomotivě se ale bohužel nevyhnula řada komplikací, kvůli kterým náročná oprava trvá již druhým rokem. 
Vzhledem k odstavení parní lokomotivy "Resita" na konci loňského roku není aktuálně na jindřichohradeckých úzkokolejkách jediná provozuschopná parní lokomotiva a proto děláme vše pro to, aby byla oprava "Polky" do letních prázdnin dokončena a lokomotiva v novém slušivém laku mohla opět dělat radost malým i velkým cestujícím. 
Jakmile bude dokončena oprava "Polky", bude zahájena generální oprava parní lokomotivy U37.002, tzv. sedmatřicítky.

Držte nám palce a mějte pro nás prosím pochopení. Opravy parních lokomotiv jsou časově, technicky i finančně velmi náročné, ale my se i přes veškeré nesnáze opravdu snažíme dělat vše, co je v našich silách, aby se nadále proháněly naší krajinou. Vzhledem ke stáří lokomotiv a náročnosti oprav nejdou opravy přesně podle plánu, ale pevně věříme, že letní sezonu zahájíme za zvuku parních píšťal.