Přihlásit se Registrovat

Přepadení ze vzduchu a letecký den

Pokud si myslíte, že letadla a parní vlaky nemají mnoho společného, přijďte se svézt naším historickým vlakem a zažijte autentický útok z letadla. Jindřichohradecké místní dráhy a Aeroklub Jindřichův Hradec pro Vás u příležitosti leteckého dne pořádají akci nazvanou „Přepadení ze vzduchu,“ která se uskuteční v sobotu, 11. května během zvláštní parní jízdy historickým vlakem na trati Jindřichův Hradec – Nová Včelnice a napodobí reálnou historickou událost. Jízdenka na parní vlak zároveň platí i jako vstupenka na letecký den, který začíná ve 14 hodin na jindřichohradeckém letišti, po příjezdu parního vlaku zpět do J. Hradce.

Koncem druhé světové války docházelo k častým útokům spojeneckého letectva na našem území, s cílem zničit mimo jiné i železniční infrastrukturu. Jeho pozornosti tak neunikla ani naše lokálka. Na trati mezi Jindřichovým Hradcem a Novou Včelnicí došlo k útoku spojeneckého letadla na vlak č. 11655, jedoucího z Jindřichova Hradce směrem do Obrataně.

„Když lokomotivní četa zpozorovala blížící se stíhačku, snažila se ukrýt s vlakem v lese, což se jí nepodařilo. Stíhačka po několika přeletech zahájila palbu a donutila vlak zastavit. Více podrobností nyní nebudeme prozrazovat, chtěli bychom cestující překvapit,“ vysvětluje Iva Padruňková, manažerka marketingu a komunikace, a doplňuje: „Ve stejný den se na jindřichohradeckém letišti koná od 14.00 do 17.00 hodin letecký den, organizovaný místním Aeroklubem. Bohatý program začíná průletem letadel Zlín, akci mimo jiné navštíví generál Miroslav Štandera, uvidíme souboj replik letadel z 1. světové války, seskok výsadkářů, ukázku zásahu hasičů či předvedení letecké akrobacie v podání Martina Šonky.“

Autentická vlaková souprava vyrazí na cestu z Jindřichova Hradce v 11.30 a zpět se vrátí ve 13.42. Hodinu před odjezdem bude na nástupišti v J. Hradci v budově historického skladiště pro cestující otevřena výstava s názvem „Po stopách úzkokolejky.“

Doporučujeme rezervovat si místa předem. Jízdenky s místenkou zakoupíte na adrese www.e-jizdenka.cz. Cena jízdenky do Nové Včelnice a zpět, stojí 200 Kč, dětská jízdenka pak 100 Kč (dítě 3 – 15 let). Rezervaci míst můžete provést také telefonicky na čísle 384 361 165 v pracovních dnech od 7.00 do 15.00 hodin. Pro získání dalších informací pište na office@jhmd.cz.

Zpráva ke stažení

Foto ke stažení

Plakát ke stažení

Fotogalerie