Přihlásit se Registrovat

Prvňáčci z Dačic strávili den na jindřichohradecké úzkokolejce

První rok školní docházky a první závěrečné vysvědčení si zaslouží odměnu! A protože k závěru roku patří školní výlet, v Dačicích pro své prvňáčky připravili cestu za jindřichohradeckou úzkokolejkou


Místo do školních lavic nasedla v úterý 9. června skupina 29 dačických prvňáčků do autobusu a vydala se na cestu za úzkokolejkou. „Pro naše děti jsme chtěli připravit den, který bude nejen předělem školních dní a začínajících prázdnin, ale hlavně zážitkem a zdrojem nových a zajímavých informací o kraji, ve kterém žijí. Přemýšlel jsem nad tím, co sám bych si jako prvňáček přál vidět, co bych si se spolužáky rád užil. A věřím, že to den s úzkokolejkou chlapcům i děvčatům splnil,“ uvádí starosta města Dačice Karel Macků, který za nápadem výletu školáků stojí. Po příjezdu na nádraží v Jindřichově Hradci čekala na děti prohlídka provozních prostor JHMD, kde si v depu prohlédli historická vozidla, parní lokomotivu a expozici historie trati. „Rodiče s dětmi jsou silnou skupinou našich cestujících. Pokaždé ale rád vidím to nadšení technikou, minulostí i současnými trendy vlakové dopravy. Pro dačické děti jsme po prohlídce vypravili motorový vůz M27 do Nové Bystřice. Myslím, že děti si cestu vozem, označovaným také jako Nautilus, užily. Je originální a unikátní a jeho design byl inspirován ponorkou ze stejnojmenného románu Julese Verna,“ dodává Boris Čajánek, statutární ředitel JHMD. Po hodině a dvaceti minutách ve fantazijním vlaku s kulatými okny o průměru 445 mm si děti prohlédly expozici Regionálního úzkokolejného muzea. Na vlastní oči se tak za celý den mohly přesvědčit, že je možné účelně a zajímavě spojit minulost s moderní současností. Z Nové Bystřice zpět do Dačic děti odvezl autobus zajištěný stavební společností SWIETELSKY, která touto formou školní výlet dětí podpořila. Také díky ní vyrazí za stejným cílem 23. června ještě druhá skupina 72 prvňáčků z Dačic.

Kontakt pro další informace:

media@jhmd.cz

Společnost Jindřichohradecké místní dráhy, a. s. je vlastníkem a provozovatelem železniční dopravy na 80 km úzkokolejných tratí Jindřichův Hradec – Nová Bystřice a Jindřichův Hradec – Obrataň. Společnost s ročním obratem 60 mil Kč provozuje celoročně pravidelnou osobní a nákladní dopravu v regionu a během letní sezóny vypravuje také pravidelné parní vlaky s historickými vozy. Ročně tak společnost přepraví zhruba 400 000 cestujících, z toho 30 000 využije historických parních souprav. Díky tomu patří k nejvýznamnějším přepravcům v regionu s bonusovou nabídkou v oblasti zážitkové turistiky v podobě atrakce, tzn. historických parních souprav.

Fotogalerie