Přihlásit se Registrovat

Světelná závora v Kamenici nad Lipou

Jindřichohradecké místní dráhy se starají o větší bezpečnost na železničních přejezdech. Po instalaci první světelné závory v Nové Včelnici v roce 2011 se dočkal i přejezd v Kamenici nad Lipou. Minulý týden zde proběhly stavební práce a nástřik vodorovného značení jízdních pruhů Masarykovy ulice, kde byla umístěna tzv. světelná závora – červená diodová světla zabudovaná přímo do asfaltového povrchu vozovky. Diodová světla společně s klasickými výstražníky řidičům svým blikáním signalizují uzavření přejezdu. Řidič je takto lépe upozorněn na skutečnost, že přejezd je ve výstraze a blíží se vlak. Po nezbytných revizích a schválení bude závora zhruba do 1 měsíce uvedena do běžného provozu.

„Velmi nám záleží na tom, aby železniční přejezdy, nejen na naší úzkokolejné dráze, byly maximálně bezpečné. Světelná závora v Nové Včelnici byla pilotním projektem, jež nám během dvou uplynulých let ukázal svou opodstatněnost v rámci zvyšování bezpečnosti dodatečnou signalizační ochranou.

Výstraha signalizovaná optickou závorou je dle výzkumů vnímána řidiči daleko intenzivněji a častokrát dříve, než je tomu u klasických výstražníků. Přejezd v Kamenici nad Lipou je teprve druhý v ČR, na kterém bylo zařízení instalováno a je v provozu. Naším záměrem je takto postupně vybavovat i další přejezdy. Součástí instalace je doplnění vodorovného značení v dostatečné vzdálenosti před železničním přejezdem,“ vysvětluje Jiří Pavel, člen představenstva zodpovědný za legislativu a rozvoj společnosti.

Zpráva ke stažení

Fotogalerie