Přihlásit se Registrovat

Z jindřichohradeckých drah má být holding

Společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) směřuje k největší změně struktury od svého vzniku v devadesátých letech. Podle spolumajitele a šéfa Borise Čajánka pracuje vedení firmy na projektu, na jehož konci by měl být vznik dceřiné společnosti pro veřejnou dopravu. Tu firma provozuje na dvou větvích své úzkorozchodné železnice v jižních Čechách a na Vysočině na objednávku krajů.Více na: http://zpravy.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/z-jindrichohradeckych-drah-ma-byt-holding-1215312#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Jenže vztah dopravce a objednatelů není zrovna idylický. V plném proudu jsou neshody o výši prokazatelné ztráty, kterou by samospráva měla firmě hradit. Zatímco kraje jsou ochotné mluvit zhruba o 60 korunách za kilometr, firma JHMD požaduje dvojnásobek. Vyčlenění závazkové dopravy do samostatné firmy má podle Čajánka hejtmanstvím jasně ukázat, kolik doprava na úzkokolejce stojí.

„Jde o to, aby to pro ně bylo zřetelné. Požadujeme pouze to, co platí ostatním dopravcům, tedy úhradu úplných vlastních nákladů a přiměřeného zisku,“ řekl deníku E15 Čajánek. Plán přeměny předkládá správní rada akcionářům společnosti, v případě hladkého průběhu by se nová firma mohla objevit na přelomu letošního a příštího roku.

Vedení krajů argumentuje tím, že přesně plní desetiletou smlouvu s JHMD z roku 2009. Další peníze kraje na dopravu na úzkokolejce dávat nechtějí. Spor tak může skončit u soudu. Čajánek převzal vedení firmy v roce 2012, kdy došlo k rozkmotření s druhou skupinou akcionářů kolem tehdejšího ředitele Jana Šatavy. Ten ze společnosti odešel. Společnost v roce 2014 čelila insolvenčnímu návrhu ze strany svých dodavatelů, což Čajánek klade na vrub právě nedostatečných plateb od krajů.

zdroj: E15.cz