Přihlásit se Registrovat
Nacházíte se na: O nás > Jára Cimrman a JHMD

Jára Cimrman a JHMD

V červnu roku 1900 cestoval Jára Cimrman z Vídně do Prahy, aby se zde setkal se svou hereckou společností, s níž hodlal nastudovat hru Němý Bobeš. Pro cestu chtěl použít večerního rychlíku z vídeňského nádraží Františka Josefa přes Veselí - Mezimostí a Benešov na pražské nádraží Františka Josefa.

Na nádraží si před cestou dopřál vydatné občerstvení, v důsledku čehož však zaměnil IV. za VI. nástupiště a nastoupil do osobního vlaku, který končil pozdě v noci v Gmündu. Tam musel mistr čekat více než šest hodin na příští vlak. Kromě toho mu na novou jízdenku do Prahy nezbývala dostatečná hotovost.

Proto se rozhodl odjet nočním vlakem Dolnorakouských místních drah do Litschau a ostrým pochodem dosáhnout Nové Bystřice, odkud odjížděl ve 2.17 ráno dělnický vlak č. 4052 do Jindřichova Hradce. Tam si u jednoho svého přítele hodlal vypůjčit obnos na vlak, což se mu nepodařilo.

Cimrman do ranního vlaku úzkokolejky skutečně nastoupil. Nemaje jízdenku, předstíral hluboký spánek. Po několika bezúspěšných pokusech o probuzení spícího cestujícího a zkontrolování jeho jízdenky, během nichž Cimrman upadl nejdříve pod lavici a posléze i do mdlob, průvodčí Albert Duba zavolal vlakvedoucího Jiřího Pavlíka. Když se po důkladné osobní prohlídce ukázalo, že cestující je slepým pasažérem, zatáhnul vlakvedoucí Pavlík za záchrannou brzdu a vlak uprostřed hustých lesů v km 22,3 zastavil. Poté byl slepý pasažér Cimrman donucen za pomoci vlakové čety z vlaku vystoupit.

Jubilejní 100. výročí této významné historické události v historii místní dráhy Jindřichův Hradec - Nová Bystřice je připomínáno právě na místě, kterého se dotýkaly Mistrovy kroky. U příležitosti 30. výročí Cimrmanova nedobrovolného výsadku byla na tomto památném místě zřízena zastávka Kaproun.