Přihlásit se Registrovat
Nacházíte se na: Služby > Cyklobusem

Cyklobusem

Cyklobusem za párou k sousedům:

Ve spolupráci s rakouskými úzkokolejkami Waldviertelbahn, které provozují dopravu na tratích z Gmündu do Gross Gerungs a z Gmündu do Litschau pořádají Jindřichohradecké místní dráhy o víkendu 4. a 5. června společné výlety Cyklobusem za párou k sousedům.

Jak název napovídá, po oba dva dny bude jezdit autobus s přívěsem na přepravu jízdních kol mezi městy Třeboní, Litschau a Novou Bystřicí. Autobusová linka tím nabídne místním obyvatelům i pěším turistům i cyklistům jedinečnou příležitost procestovat za jediný den oba odlehlé příhraniční regiony a svézt se parními vlaky na české i rakouské úzkokolejce.

 

Pohraničí propojené cyklobusem

Zatímco na české straně hranice jezdí parní nostalgické vlaky pravidelně každou sobotu již od počátku května, na gmündských úzkokolejkách je parní provoz mnohem řidší. Jedna z těchto vzácných příležitostí nastane v neděli  5. června.  Zcela mimořádné pak bude to, že tento vlak bude tažen hned dvěma parními lokomotivami.

Kromě toho budou v provozu na jindřichohradeckých úzkokolejkách nasazeny po oba dny tři páry motorových vlaků mezi Jindřichovým Hradce a Novou Bystřicí, na rakouské straně v sobotu jeden pár motorového vlaku Gmünd- Litschau a zpět.

Mimořádnou příležitostí k objevování pohraničního regionu pak bude cyklobus. S trochou nadsázky lze říct, že se jedná o náhradní dopravu za trať Nová Bystřice – Litschau, která čeká na dostavění již téměř 120 let. Novou Bystřici s rakouským Litschau a s Třeboní propojí v sobotu 4. června třikrát v každém směru, v neděli 5. Června pak ještě dvakrát. Cestou mohou zájemci přistoupit také v Chlumu u Třeboně a v Majdaleně.

 

Tipy na výlety

Díky přestupům na vlaky obou úzkokolejek a umožněné přepravě jízdních kol nabídne autobus celou řadu možností na turistické i cykloturistické výlety. Například kdo vyrazí v sobotu autobusem z Třeboně ve 12:45, stihne pohodlně přestoupit na náš parní vlak a svézt se s ním třeba až do Malého Ratmírova. Cestou si z oken vlaku prohlédne překrásnou krajinu České Kanady a může se projít po zastávce Kaproun, na které byl kdysi nedobrovolně vysazen věhlasný český všeuměl Jára Cimrman. Po krátkém čekání se z Malého Ratmírova turista vrátí motorovým vlakem s přestupem na autobus v Nové Bystřici, ze kterého vystoupí zpět v Třeboni v 17:39.

Další možností je nedělní cesta z Jindřichova Hradce přes Novou Bystřici a Litschau do Gmündu a zpět, případně velké množství různých okruhů s využitím pravidelných vlaků a autobusů, které spojují Jindřichův Hradec, Třeboň a Gmünd. Když k tomu připočítáme možnost ujet některý úsek na kole nebo proložit cestování pěším výletem, je seznam možností takřka nevyčerpatelný. Díky dobré dostupnosti Jindřichova Hradce a Třeboně například z Prahy nebo z Českých Budějovic akce jistě přiláká i návštěvníky z větší dálky, kteří tak budou moci poznávat malebnou přírodu a památky jindřichohradecka a rakouského regionu Waldviertel.

 

Ceník

Bez ohledu na relaci, kterou cestující pojede, zaplatí dospělí 50 Kč nebo 2 Eura, děti od 3 do 15 let a jízdní kola se budou přepravovat za poloviční cenu.

 

Zastávky:

  • Třeboň, Husova (v centru města)
  • Majdalena, žel. st.
  • Chlum u Třeboně, Garáže ČSAD (nedaleko zámku na břehu rybníka Hejtman)
  • Litschau, Bahnhof (přímo v prostoru nádraží)
  • Nová Bystřice, nádraží (přímo v prostoru nádraží)

 

Pořádáním těchto výletů Jindřichohradecké místní dráhy dále přispívají k rozvoji turistiky v regionu své působnosti, kterou vnímají jako klíčové odvětví pro celý Jihočeský kraj.

Fotogalerie