Přihlásit se Registrovat
Nacházíte se na: Služby > Nostalgické vlaky

Nostalgické vlaky

Nostalgické parní jízdy provozujeme pro cestující výhradně na své obchodní riziko, bez finanční podpory objednatelů základní dopravní obslužnosti. Přitom se jedná o nejrozsáhlejší pravidelný parní provoz v České republice.

Parní vlaky vás přenesou v čase i prostoru a zprostředkují vám autentickou atmosféru železniční dopravy, jak ji zažívali naši předci před šedesáti i více lety.

K nostalgii parních jízd neodmyslitelně patří monotónní drncání vlaku přerušované občasným hvizdem parní píšťaly. Za okny historických vagónů se střídají nevysoké kopce s mělkými údolími; hluboké lesní hvozdy prosvětlují pruhy polí, luk  a pastvin; bliští se oka návěsních ryvníčků, lesních a lučních jezírek i rozlehlé hladiny velkých rybníků; nenarušená krajina je protkána sítí prastarých cest, lemovanými božími mukami a památnými kříži na rozcestích. Tu a tam zahlédně oko pozorného cestujcího v krajině drobné vojenské pevnůstky zdob první republiky., které splývají s okolím stejně jako žulové bludné balvany opředené legendami  dávných pohanských rituálů.

K nostalgii parní železnice patřilo a stále ještě také patří mírná nejistota, zda parní mašinka do své cílové stanice doveze své cestující včas. O různé závady, poruchy a jiné mimořádné události nebývala u parních vlaků nikdy nouze. U současných parních lokomotiv, které navíc patří mezi zasloužilé veterány, to platí dvojnásob. Vždyť U37 z roku 1898 je vůbec nejstarší provozovanou parní lokomotivou v České republice. Vzhledem k odslouženým letůmai proto společně s parními lokomotivami Polkou a Rešicou zaslouží trochu ohledu.

Dnes slouží v turistickém provozu, kde jízda sama je zážitkem a hlavním cílem cesty. A pokud snad dojde k drobnému zpoždění či technické závadě, vnímejte to prosím jako drobný vrtoch parní lokomotivy, dýchavičné staré dámy, která se na Vás těší a s ohledem na věk dělá, co může.


V letní sezóně pro Vás vypravujeme nostalgické vlak v čele s jednou z našich parních lokomotiv, pocházejících z let 1898 – 1958. Do každé vlakové soupravy zařazujeme bufetový vůz a nejméně jeden krytý nákladní vůz pro přepravu kol. 

Vychutnejte si nevšední zážitek nádhernou přírodou České Kanady či zvlněnou krajinou Českomoravské vrchoviny.


Telefon: +420 384 361 165, e-mail: office@jhmd.cz

Jízdní řád pravidelných parních vlaků v roce 2018

Tarif pravidelných parních vlaků v roce 2018

Přehled tematických a parních vlaků v roce 2018

10. 2. 2018
Masopustní vlak
31. 3. 2018 Velikonoční vlak
5. 5. 2018 Železnice dětem
10.6.2018 Hudební parní vlak Concertino Praga
8. 9. 2018 Den Úzkokolejky
20. 10. 2018 Poznávání lesa
10. 11. 2018 Svatomartinská parní jízda
8. 12. 2018 Mikulášská parní jízda
29. 12. 2018 Malá silvestrovská jízda

Změna termínu i programu vyhrazena.

Kontaktní osoba: Kristýna Havlíková
Tel: +420 737 204 544, e-mail: khavlikova@uzkokolejky.cz