Přihlásit se Registrovat
Nacházíte se na: Stanice > Stanice > Všechny stanice > Kaproun

Kaproun

O zřízení zastávky Kaproun již železniční správa jistě uvažovala dříve, ale až nasazení motorových vozů řady M 11.0 umožnilo tuto myšlenku uvést v roce 1930 v život. Od té doby v zastávce Kaproun, v krátkém období mezi lety 1939 - 1945 zvané Kaltenbrunn, zastavují osobní vlaky.

Co najdete v okolí této významné zastávky? Kromě páru kolejnic spojených pražci, historického sloupu s lucernou a cedulí s označením Kaproun a pamětní desky Járy Cimrmana s vrcholovou knihou najdete v širokém okolí především borový a smrkový les. Osada sama leží asi 2 km východněji, na dávno vyklučené pasece a čítá asi 8 domů. Můžete tam dojít po turistické značce vedoucí přímo ze zastávky do mírného kopce. Když půjdete po kolejích asi 500m směrem na Novou Bystřici, dojdete na asfaltovou lesní cestu, která vás dovede buď na silničku vedoucí do Senotína a Klenové nebo okolo Klikovského rybníka ke Kunějovským samotám a dále do Člunku.

Pokud se rozhodnete čekat do příštího vlaku, tak se můžete pokochat nejen úžasným lesním tichem, ale i kaprounskou vrcholovou knihou zřízenou na věčnou paměť oslavy stoletého výročí výsadku Járy Cimrmana dne 30. června 2000, kdy zde zastavil za tímto účelem speciálně vypravený zvláštní rychlík č. 102 s členy divadla Járy Cimrmana, zástupco Jindřichohradeckých místních drah a obecenstvem. Jen první zápis do této knihy čítá celkem 82 podpisů. Zatím je k dispozici stále první zřízená vrcholová kniha i s podpisy členů divadla Járy Cimrmana, ale již dlouho tomu asi nebude, zbývá posledních pár stránek. Aby nedošlo k jejímu úplnému zničení byla kniha převezena na přezimování do Jindřichova Hradce a v Kaprouně bude k dispozici pouze v období Vánoc a Nového roku a na svém místě se objeví zase až v březnu.

Zároveň Vás chceme poprosit, abyste knihu používali k účelu, ke kterému je zřízena - a to k psaní vašich zážitků, připomínek, vzkazů, poct Mistrovi, případně kreslení zajímavých variací na téma zastávka Kaproun & vlak & Jára Cimrman a podobně.

Vaše Jindřichohradecké místní dráhy, a.s.

© JHMD 2013